Logo
CHOROBY WĄTROBY

Schorzenia wątroby charakteryzują się występowaniem mało specyficznych objawów. Trudno więc na podstawie samego wywiadu i podstawowego badania klinicznego jednoznacznie rozpoznać choroby tego narządu. Postawienie ostatecznego rozpoznania chorób wątroby i dróg żółciowych wymaga wieloetapowego postępowania diagnostycznego. Jednym z elementów tej diagnostyki są badania laboratoryjne krwi.

Wątroba pełni w organizmie szereg funkcji. Nie sposób wymienić ich wszystkich. Odgrywa ona kluczową rolę w przebiegu wielu procesów metabolicznych, neutralizuje szkodliwe związki zarówno egzo- jak i endogenne, ma zdolność magazynowania wielu substancji, bierze udział w krwiotworzeniu. Ta wielofunkcyjność jest przyczyną, przez którą zaburzenia czynności wątroby prowadzą do pojawienia się objawów klinicznych, wskazujących na schorzenia innych narządów.

Do objawów klinicznych, towarzyszących chorobom wątroby należy: apatia, osowiałość, zmniejszony apetyt, wymioty, spadek masy ciała, wzmożone pragnienie, biegunka, wodobrzusze, objawy neurologiczne, żółtaczka, tendencja do krwawień, bolesna mikcja, częstomocz, ból brzucha. Musimy jednak zdać sobie sprawę, że nie zawsze objawy te występują wszystkie jednocześnie. Ponadto jak już wspomniałam, nie są to objawy specyficzne, więc na ich podstawie nie mamy prawa rozpoznać choroby wątroby.

Jeżeli na podstawie stanu klinicznego zwierzęcia lekarz weterynarii podejrzewa schorzenia wątroby, powinien dążyć do postawienia prawidłowego rozpoznania jednostki chorobowej. Pierwszym etapem tej diagnostyki powinno być badanie morfologiczne i biochemiczne krwi. W morfologii możemy spodziewać się zmian w układzie czerwonokrwinkowym. W biochemii jesteśmy w stanie oznaczyć np. aktywność enzymów wątrobowych, stężenie kwasów żółciowych w surowicy, azotu mocznika, cholesterolu, glukozy, elektrolitów. Badania te dostarczają nam informacji o czynności wątroby. Jeżeli obraz tych wyników wskazuje na chorobę wątroby wówczas można wykonać badania obrazowe (USG, RTG) oraz biopsję, celem rozpoznania ewentualnych zmian w budowie narządu.

Zachęcamy do sprawdzenia stanu czynnościowego wątroby u swojego pupila. Wątroba posiada ogromne możliwości regeneracyjne. Nie oznacza to jednak, że choroby tego narządu u zwierząt występują rzadko. Zbyt późne rozpoznanie chorób wątroby może prowadzić do nieodwracalnych powikłań i przedwczesnej śmierci naszych czworonożnych przyjaciół.

SPORZĄDZIŁA: lek. wet. Aleksandra Tucholska

POWRÓTWszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, przetwarzanie, publikacja lub wykorzystanie jakiejkolwiek części strony,
tak w całości jak i we fragmentach, bez zgody ECMZ Przychodnia Weterynaryjna Magdalena Podlasz zabronione.