LogoPROFILAKTYKA

NICIENIE PŁUCNE

Nicienie płucne są nowym problem w Polsce, aczkolwiek pojawiającym się coraz częściej, stąd też warto poszerzyć swoją wiedzę na ten temat i dostrzec ryzyko związane z zarażeniem tymi pasożytami

...czytaj dalej

KLESZCZE

Od marca do końca listopada w Polsce aktywne są kleszcze.
Spotkać je można nie tylko w lasach i na łąkach, ale i w miejskich parkach i na skwerkach. Każdej wiosny budzą się i są bardzo głodne po długiej, wyczerpującej zimie.

...czytaj dalej

PCHŁA

Małe (bo dorosłe osobniki osiągają 2-2,5 mm długości), bocznie spłaszczone (żeby biegać pomiędzy pojedynczymi włosami), ciemnej barwy (żeby mogły się mieszać z ciemnym tłem) i znane wszędzie tam, gdzie występują psy/koty.

...czytaj dalej

INWAZJE PASOŻYTÓW WEWNĘTRZNYCH U PSÓW I KOTÓW
Wybrane pasożyty, profilaktyka i zagrożenia dla człowieka

Mimo coraz większej świadomości właścicieli czworonogów, odrobaczanie jest tematem często pomijanym w podstawowej profilaktyce. A to duży błąd.

...czytaj dalej

KIEDY ODROBACZAĆ ZWIERZĘTA

Przedstawimy praktyczne schematy odrobaczania psów i kotów, w zależności od ich wieku i trybu życia. Każdy właściciel czworonoga powinien się zapoznać z tym artykułem.

...czytaj dalej

SZCZEPIENIE

Jeżeli zastanawiasz się, kiedy rozpocząć szczepienia swojego pupila i przeciwko jakim chorobom go chronić, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

...czytaj dalej

KASTRACJA I STERYLIZACJA

Regulacja liczebności populacji zwierząt domowych jest naszą ludzką powinnością. Nie możemy dopuszczać, by do już przepełnionych schronisk trafiały nowe, niechciane psiaki i kociaki.

...czytaj dalej

KASTRACJA I STERYLIZACJA KOTÓW

Jak co roku w marcu, przeprowadzana jest ogólnopolska akcja sterylizacji i kastracji zwierząt, dzięki której zabiegi te są wykonywane w niższych cenach.

...czytaj dalej

INFORMACJE OGÓLNE

TRANSPORT ZWIERZĄT TOWARZYSZĄCYCH DO KRAJÓW UNII EUROPEJSKIEJ

Wszystkich chcących podróżować ze swoim pupilem do krajów Unii Europejskiej, zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi wytycznymi dotyczącymi wywozu psa, kota lub fretki z Polski.

...czytaj dalej

PORÓD MOJEJ SUCZKI

Kilka tygodni temu podjęli Państwo ważną decyzję - Wasza suczka urodzi małe. Jak rozpoznać, że nadszedł WIELKI dzień rozwiązania?

...czytaj dalej

DLACZEGO NIE IBUPROFEN?

Ibuprom, Ibum, Ibuprofen, Bolinet, Ibufen, Nurofen. Jeżeli w swojej domowej apteczce masz którykolwiek z tych leków, a jesteś właścicielem psa, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

...czytaj dalej

GRUCZOŁY OKOŁOODBYTOWE

Gruczoły okołoodbytowe są to przekształcone gruczoły łojowe, znajdujące się symetrycznie po obu stronach skórnej części odbytu. Celem ułatwienia lokalizacji, określa się że leżą na godzinie 4 i 8.

...czytaj dalej

ŚMIERDZĄCY PROBLEM

Sprzątać, czy nie sprzątać po swoim psie - to dopiero jest pytanie. Pytanie niestety cały czas atualne w naszym kraju. Niestety, bo tak prste kwestie nie powinny wzbudzać tylu emocji, pytań i kontrowersji.

...czytaj dalej

PIELĘGNACJA

KĄPIEMY PSA

Wbrew powszechnie panującej opinii, psa należy kąpać. Nie jest co prawda wskazane codziennie używanie detergentów, ale kąpanie psa mieszkającego w domu dwa razy do roku, to przesada w drugą stronę.

...czytaj dalej

UŚMIECH MOJEGO PUPILA

Podobno darowanej kobyle nie zagląda się w zęby, a to duży błąd. Widząc zęby można określić wiek zwierzaka. A jak to jest u psów? Kiedy ostatnio zaglądałeś w zęby swojego psa?

...czytaj dalej

OBCINANIE PAZURÓW

Pazury psów są takim samym wytworem naskórka, jak nasze paznokcie. Różnią się wytrzymałością, a zatem ich pielęgnacja wygląda inaczej niż u nas.

...czytaj dalej

JAK WYCZYŚCIĆ PSIE USZY?

Wszystkie setery, spaniele, jamniki i inne psy o zwisającej małżowinie mogą mieć problemy związane z higieną przewodu słuchowego zewnętrznego. Nie oznacza to jednak, że właściciele psów o sterczących uszach moga zapomnieć o ich czyszczeniu.

...czytaj dalej

CHOROBY WEWNĘTRZNE

CHOROBY SERCA U PSÓW I KOTÓW

Choroby serca często występują u psów i kotów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do przeczytania artykułu.

...czytaj dalej

GRUCZOLAKORAK GRUCZOŁU MLEKOWEGO U KOTEK

Nowotwory gruczołu mlekowego stanowią coraz częstszy powód wizyty naszych pupili u lekarza weterynarii. Nowotwór sutka to trzeci pod względem powszechności występowania nowotwór u kotów.

...czytaj dalej

WNĘTROSTWO

Jądra naszych piesków powinny leżeć w mosznie. Zstąpienie jąder do moszny jest konieczne, ze względu na niższą temperaturę, jaką zapewnia takie położenie.

...czytaj dalej

SYNDROM UROLOGICZNY KOTÓW

SUK = choroba dolnych dróg moczowych, zapalenie dolnych dróg moczowych kotów. Te wszystkie określenia dotyczą jednego zespołu chorobowego, który charakteryzuje się szeregiem objawów.

...czytaj dalej

KAMICA UKŁADU MOCZOWEGO

Kamienie moczowe umiejscawiają się we wszystkich odcinkach układu moczowego. Do ich powstawania predysponuje dieta, sty życia, zakażenia, schorzenia ogólnoustrojowe.

...czytaj dalej

CHOROBA ZWYRODNIENIOWA STAWÓW BIODROWYCH U PSÓW

Jest to choroba stawów, cechująca się: powoli narastającą degenracją chrząstki stawowej, powstawaniem wyrośli kostnych oraz powstawaniem ognisk stwardnienia kości.

...czytaj dalej

CHŁONIAK EPITELIOTROPOWY - ZIARNINIAK GRZYBIASTY

"Chłoniak" jest to nazwa obejmująca heterogenną grupę nowotworów o różnym stopniu złośliwości (od niewielkiego do bardzo złośliwego), wywodzących się z tkanki limfatycznej.

...czytaj dalej

RODZINNA GORĄCZKA SHAR-PEI

Jest to rodzinnie występująca choroba immunologiczna psów rasy shar-pei, objawiająca się epizodami gorączki i obrzęku stawów.

...czytaj dalej

CHOROBY WĄTROBY

Schorzenia wątroby charakteryzują się występowaniem mało specyficznych objawów. Trudno więc na podstawie samego wywiadu i podstawowego badania klinicznego jednoznacznie rozpoznać choroby tego narządu.

...czytaj dalej

DERMATOLOGIA

ŚWIERZBOWIEC USZNY KOTA

Tak malutkie, że niewidoczne gołym okiem, a stanowią duży i powszechny problem wszędzie tam, gdzie występują koty. Dowiedz się więcej o tych roztoczach.

...czytaj dalej

CHOROBY ZAKAŹNE ZWIERZĄT

BABESZJOZA (PIROPLAZMOZA)

Jest to choroba odkleszczowa, śmiertelna. Przenoszą ją pierwotniaki wewnątrzkomórkowe z rodzaju Babesia, których pierwszych żywicielem jest kleszcz.

...czytaj dalej

CHOROBA ALEUCKA U FRETEK (ALEUTIAN DISEASE)

Jest to choroba wirusowa, przewlekła, nieuleczalna, która w formie jawnej występuje u norek i fretek.

...czytaj dalej

CHOROBA AUJESZKYEGO (Pseudorabies, Aujeszky's disease, AD, meningoencephalomielitis infectiosa Aujeszky)

Jest to wirusowa, zakaźna i zaraźliwa choroba, po raz pierwszy zanotowana u bydła w 1813 r. i nazwana wówczas "mad itch" ("szalony świąd").

...czytaj dalej

WŚCIEKLIZNA (RABIES, LYSSA)

Jest to jedna z najdłużej znanych chorób odzwierzęcych. Pomimo, że dziś można jej zapobiegać, choroba ta nadal wsytępuje w ponad 150 państwach świata i codziennie umiera na nią minimum 150 osób.

...czytaj dalej

GODNE POŻEGNANIE

CZAS POŻEGNANIA

Zwierzęta nie żyją tak długo, jak ludzie. Myśl o eutanazji jest dla właścicieli zwierząt złem koniecznym. Tymczasem jesteśmy zobowiązani do odpowiedzialnego myślenia o ostatnich chwilach naszych podopiecznych.

...czytaj dalej

LEGALNY POCHÓWEK ZWIERZĘCIA LUB KREMACJA JEGO ZWŁOK

Zgodnie z obowiązującym prawem, zakazane jest zakopywanie zwłok zwierząt w ziemi poza cmentarzami. Zwłoki zwierząt należy przekazać do zakładu utylizacji, krematorium dla zwierząt lub pochować w miejscu do tego przeznaczonym. Po odejściu ukochanego zwierzęcia pomagamy w kontakcie z cmentarzami i krematorium.

...czytaj dalej
POWRÓT

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, przetwarzanie, publikacja lub wykorzystanie jakiejkolwiek części strony,
tak w całości jak i we fragmentach, bez zgody ECMZ Przychodnia Weterynaryjna Magdalena Podlasz zabronione.