Logo
CZAS POŻEGNANIA

Zwierzęta nie żyją tak długo jak ludzie. Myśl o eutanazji jest dla właścicieli zwierząt złem koniecznym. Tymczasem jesteśmy zobowiązani do odpowiedzialnego myślenia o ostatnich chwilach naszych podopiecznych. Bezbolesna śmierć jest czasami jedyną słuszną rzeczą jaką możemy zrobić dla cierpiącego zwierzęcia.

Kiedy jest ten właściwy moment?
Nigdy nie zwlekaj z wizytą swojego seniora u lekarza. Wiele geriatrycznych przypadłości daje się skutecznie leczyć. Pamiętaj jednak, że nie jest to leczenie, które odmłodzi Twojego pupila. Leczenie chorób serca, czy stawów u seniora powoduje jedynie zwolnienie destrukcyjnych procesów jakie już zostały rozpoczęte. Jeżeli monitorujesz stan zdrowia psa/kota i regularnie odwiedzasz swojego lekarza weterynarii, możesz znacznie wydłużyć mu życie. Schorzenia wykryte odpowiednio wcześnie poddają się leczeniu z lepszą skutecznością niż te „złapane” w zaawansowanym stadium. Nie zapominajmy jednak, że takie choroby jak nowotwory, które staja się plagą nie tylko wśród ludzi, w wielu przypadkach nie są uleczalne, a leczenie – jeśli jest dostępne, poza tym, że jest drogie, bywa mało skuteczne i przedłuża zwierzęciu życie tylko o kilka tygodni/miesięcy. Nierzadko jest to czas pełen bólu i cierpienia. W takich chwilach nie możemy myśleć w nam właściwy sposób: że dzieci, że sprawy urzędowe… Psy/koty żyją chwilą i nie mają planów na przyszłość. Czy naprawdę ciężko chore zwierzęta mają spędzić tych kilka tygodni/miesięcy więcej? Miesięcy okupionych bólem, cierpieniem, nieustannymi wizytami w lecznicy i badaniami – tylko dla naszego lepszego samopoczucia…

Jak rozpoznać, że pupil cierpi?
Jeżeli Twojemu psu/kotu coś dolega i odczuwa on ból, zmieni się przede wszystkim jego zachowanie. Oczywiście nie będzie on płakać ani krzyczeć, ani zwijać się w kłębek. Niepokojące objawy, które mogą świadczyć o tym, że Twój zwierzak cierpi to: utrata apetytu, siadanie lub leżenie w nienormalnej pozycji, niechęć do zabawy i poruszania się. Takie ogólne posmutnienie jest często kluczowym momentem, po którym decydujemy się zgłosić do lekarza. Pamiętaj, by konsultować wszystkie niepokojące symptomy ze swoim weterynarzem. Nie bój się wykonać podstawowych badań krwi – wnoszą one bardzo dużo wiedzy o stanie zdrowia pacjenta. Obecnie dostęp do zaawansowanych badań diagnostycznych jest na tyle szeroki, że znakomita większość pacjentów może być szybko i skutecznie zdiagnozowana.

Odwlekanie decyzji.
Ty i Twoja rodzina znacie Waszego psa/kota jak nikt inny. Jesteście najlepszymi osobami zdolnymi dokonać sprawiedliwego sądu nad jakością jego życia. Bowiem dla zwierząt to jakość, a nie długość życia są najważniejsze. Pierwsi zauważycie oznaki bólu, problemy z oddychaniem, poruszaniem, szybsze męczenie się zwierzaka, wymioty, niepobieranie posiłku ani nawet wody. Życie z przewlekle chorym psem/kotem to emocjonalny, ale i finansowy dramat. Pamiętaj, że niektórych chorób nie jesteśmy w stanie przeskoczyć. Nakład pracy i środków niestety nie zawsze jest współmierny do efektu. Zachęcamy do leczenia zwierząt, ale niestety nie każdy przypadek nadaje się do leczenia. Zalecenie eutanazji nie jest dla weterynarza przyjemnością, ale czasami jest jedynym humanitarnym krokiem jaki może podjąć, jeżeli zwierzę trafia do lecznicy za późno. Nie upierajmy się że kilka dni więcej będzie dla psa/kota dobre. Nie postępujmy egoistycznie, bo tak naprawdę chcemy tych kilka dni „wyrwać” dla siebie. Zamiast długiej, męczącej śmierci musimy wybrać szybką i bezbolesną.

Co właściwie się stanie?
Eutanazja przebiega w kilku etapach. Na początku lekarz poda lek wprowadzający w znieczulenie – dokładnie taki sam, jak przy rozpoczęciu znieczulenia do zabiegu chirurgicznego. Jest to tzw. „głupi jaś”. Następnie zastrzyk domięśniowy. Umożliwia on przeprowadzenie reszty procedury bez bólu i świadomości. Pies/kot zaśnie w ciągu kilku minut. Do tej pory możesz przy nim pozostać. Ostatni zastrzyk podany zostanie już bez Twojego udziału. Będzie to zastrzyk dożylny, który spowoduje śmierć zwierzęcia. Weterynarz stwierdzi zgon osłuchując serce. Ciało psa/kota należy przekazać odpowiednim instytucjom zajmującym się utylizacją zwłok zwierząt.
SPORZĄDZIŁA: lek. wet. Aleksandra Tucholska


POWRÓTWszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, przetwarzanie, publikacja lub wykorzystanie jakiejkolwiek części strony,
tak w całości jak i we fragmentach, bez zgody ECMZ Przychodnia Weterynaryjna Magdalena Podlasz zabronione.