Logo
GRUCZOŁY OKOŁOODBYTOWE

Gruczoły okołoodbytowe są to przekształcone gruczoły łojowe, znajdujące się symetrycznie po obu stronach skórnej części odbytu. Celem ułatwienia lokalizacji określa się, że leżą na godzinie 4 i 8. Ich silnie zapachowa wydzielina służy dzikim psowatym do znaczenia swojego terenu.

Fizjologicznie wydzielina gruczołów usuwana jest podczas defekacji. Bywa jednak, że do takiego opróżniania nie dochodzi. Wówczas przepełnione gruczoły powodują duży dyskomfort u naszego psa. Obserwujemy rozdrażnienie objawiające się wylizywaniem okolicy odbytu, wygryzaniem nasady ogona i saneczkowaniem. Gdy dochodzi do zapalenia gruczołów pojawia się bolesność, obrzęk, może dojść do zaparć. O wszystkich zaobserwowanych objawach informujemy niezwłocznie naszego lekarza weterynarii, który po badaniu klinicznym postawi rozpoznanie.

Zazwyczaj wystarczy gruczoły oczyścić z zalegającej wydzieliny. Lekarz zrobi to w swoim gabinecie. Jeżeli wydzielina okaże się mieć ropny charakter - poda jednorazowo roztwór antybiotyku.

Aby uniknąć zapalenia i dalszych poważnych komplikacji (powstanie ropnia, przetoki) zaleca się profilaktyczne oczyszczanie gruczołów. Twój lekarz weterynarii nauczy Cię jak powinieneś to wykonywać. Jeżeli nie czujesz się na siłach samodzielnie oczyszczać gruczoły, a Twój pies co jakiś czas ma z nimi problemy, będziesz musiał systematycznie odwiedzać gabinet weterynaryjny. Zaniedbanie może prowadzić do powstania ropnia, który trzeba nacinać i oczyszczać podczas zabiegu w pełnym znieczuleniu. Jeżeli schorzenie nawraca i ma ciężki przebieg może okazać się, że konieczna będzie operacja wycięcia gruczołów okołoodbytowych.

Wszelkie zaobserwowane objawy, które uważasz za podejrzane niezwłocznie konsultuj z lekarzem weterynarii.SPORZĄDZIŁA: lek. wet. Aleksandra TucholskaPOWRÓTWszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, przetwarzanie, publikacja lub wykorzystanie jakiejkolwiek części strony,
tak w całości jak i we fragmentach, bez zgody ECMZ Przychodnia Weterynaryjna Magdalena Podlasz zabronione.