Logo
DLACZEGO NIE IBUPROFEN?

Ibuprom, Ibum, Ibuprofen, Bolinet, Ibufen, Nurofen. Jeżeli w swojej domowej apteczce masz którykolwiek z tych leków, a jesteś właścicielem psa, koniecznie przeczytaj poniższe informacje.

Substancją czynną zawartą w wymienionych lekach jest ibuprofen. Jest to lek o silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Jego działanie opiera się na hamowaniu cyklooksygenazy (COX-2) odpowiedzialnej za syntezę bólotwórczych prostaglandyn. Stosowany w odpowiedniej dawce u ludzi przynosi ulgę w bólach głowy, czy mięśni.

Należy pamiętać, że to co dobre dla ludzi nie zawsze jest dobre dla naszych psiaków. Ibuprofen u psów wywołuje szereg niepożądanych efektów. Jest to lek szkodliwy ponieważ wykazuje działanie wrzodotwórcze. Do innych zmian w obrębie przewodu pokarmowego naszych czworonogów należy chociażby przejściowy nieżyt żołądka i jelit.

Zatrucie ibuprofenem następuje po podaniu psu tabletki przeznaczonej dla ludzi. Pamiętajmy, że leki weterynaryjne mają zmierzone i opisane bezpieczne dawki dla zwierząt. Tylko lekarz weterynarii może dobrać odpowiednią dawkę ludzkich preparatów dla naszego psa. Wielokrotnie weterynaria korzysta z tzw. ludzkich leków. Niestety lekiem tym nie jest ani Ibuprom, ani Nurofen, ani żaden inny lek zawierający szkodliwy dla psów ibuprofen. Jeżeli widzisz, że Twój pies cierpi, niezwłocznie udaj się na wizytę do gabinetu weterynaryjnego. Leczenie psa na własną rękę możesz przepłacić zdrowiem lub życiem swojego przyjaciela.SPORZĄDZIŁA: lek. wet. Aleksandra TucholskaPOWRÓTWszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, przetwarzanie, publikacja lub wykorzystanie jakiejkolwiek części strony,
tak w całości jak i we fragmentach, bez zgody ECMZ Przychodnia Weterynaryjna Magdalena Podlasz zabronione.