Logo
KLESZCZE

Od marca do końca listopada w Polsce aktywne są kleszcze. Spotkać je można nie tylko w lasach i na łąkach, ale i w miejskich parkach i na skwerkach. Każdej wiosny budzą się i są bardzo głodne po długiej, wyczerpującej zimie. Dlaczego nie miałyby podczepić się do Twojego psa?

Ukłucie kleszcza samo w sobie nie wyrządza psu wielkiej krzywdy. Po nassaniu samica kleszcza odczepia się, a ranka po nakłuciu jest niewielka. W ranie nie są składane jaja. Czego więc się obawiać? Krytycznym momentem jest już samo wkłucie i początek ssania. Jeżeli trafi nam się chory kleszcz to już przy pierwszym łyku krwi podzieli się ze swoją ofiarą (my, pies, dzikie zwierzę) wszystkimi zarazkami, którymi jest zarażony. Chory kleszcz to ten, który przenosi czynniki chorobotwórcze. Najniebezpieczniejsze dla naszych pupili są bakterie z rodzaju Borrelia oraz pierwotniaki z rodzaju Babesia. Choroby wywoływane przez te drobnoustroje to odpowiednio borelioza i babeszjoza. O wiele częściej diagnozowana jest babeszjoza. Borelioza może dać o sobie znać nawet wiele miesięcy po ukłuciu kleszcza. Leczenie chorób odkleszczowych jest czasochłonne, drogie i nie zawsze skuteczne. Dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem jest odpowiednia profilaktyka.

Szczepionki przeciwko boreliozie właściwie nie są stosowane u psów, przeciwko babeszjozie nie ma szczepienia. Szczepionka Nobivac Piro jedynie zmniejsza objawy babeszjozy. Najlepsze co możemy zrobić to zabezpieczyć psa preparatem przeciw kleszczowym. Na rynku weterynaryjnym dostępna jest cała gama środków w różnych postaciach. Możemy zastosować spray, kropelkę na kark (spot-on) lub obrożę. Odpowiednie preparaty znajdziemy u lekarzy weterynarii. Spray wymaga bardzo dokładnego rozprowadzenia, bowiem zawarty w nim lek działa tylko tam gdzie pies zostanie spryskany. Spot-on jest wygodniejszy w użyciu – kilka kropli na kark i gotowe. Lek zostaje równomiernie rozprowadzony po ciele psa. W obu przypadkach psa nie można kąpać na około 2 dni przed i po nałożeniu preparatu. Każda kąpiel osłabia działanie leku. Wiele preparatów jednocześnie zabezpiecza psa przeciwko kleszczom oraz pchłom. Aby utrzymać działanie przeciw kleszczowe należy podawać taki środek co miesiąc. Wygodniejsza w użyciu jest specjalna obroża dostępna także u Twojego lekarza weterynarii (np. Kiltix, BAYER). Obroża działa, gdy jest na psie. Na czas kąpieli obrożę zdejmujemy, by zapobiec zamoczeniu. Raz na miesiąc obrożę należy zdjąć i wytrzeć wilgotną gąbeczką, tak by usunąć zgromadzony kurz i brud. W ogólnym rozrachunku zakup obroży jest najbardziej przyjazny dla naszego portfela, bowiem kupujemy ją raz na 6-7 miesięcy. Nowością jest obroża Foresto, BAYER. Zawiera dwie skuteczne substancje czynne, działające przez 7-8 miesięcy. Obroża jest bezzapachowa i co ważne wodoodporna.

Najważniejsze jest, by wybrać jakąś formę ochrony i stosować się do zaleceń lekarza. To lekarz zada lek lub sprzeda odpowiednią obrożę. Musimy ufać tylko tym firmom, które powierzyły swoje produkty lekarzom weterynarii. Tylko takie produkty rzeczywiście działają i chronią psiaki przed niebezpiecznymi chorobami. Z kleszczami nie ma żartów. Pies może złapać dziesiątki kleszczy i nic mu nie będzie, a może złapać tylko tego jednego zarażonego i nieszczęście gotowe. Nie warto ryzykować.
Poniżej zdjęcia preparatów mikroskopowych rozmazów krwi psów, które trafiły do naszej Przychodni na początku marca 2015 r. z objawami apatii, braku apetytu i podwyższonej temperatury. U wszystkich znaleziono pierwotniaki Babesia sp.


SPORZĄDZIŁA: lek. wet. Aleksandra Tucholska, lek.wet. Marta Górska


POWRÓTWszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, przetwarzanie, publikacja lub wykorzystanie jakiejkolwiek części strony,
tak w całości jak i we fragmentach, bez zgody ECMZ Przychodnia Weterynaryjna Magdalena Podlasz zabronione.