Logo
KASTRACJA I STERYLIZACJA KOTÓW

Pragniemy zwrócić Państwa uwagę na los wielu zwierząt żyjących wokół nas. Szczególnie zwracamy się z serdeczną prośbą do opiekunów kotów, by poświęcili chwilę ze swojego cennego czasu na lekturę tego artykułu.

Sterylizacja i kastracja kotów zapobiega powiększaniu i tak już bardzo licznej populacji kotów żyjących w miastach – tych udomowionych i całkiem dzikich. Jeżeli Państwa kocur nie jest wykastrowany i korzysta z samodzielnych spacerów na dworze, może stać się ojcem dla przynajmniej kilkudziesięciu kociąt w ciągu jednego tylko „marcowania”. Zakładając całkiem optymistycznie, że tylko połowa z tych kociąt to kotki, to jeszcze tego samego roku, Państwa kocur może stać się dziadkiem dla kolejnych kilkuset kocich nieszczęść. Oczywiście cała ta kohorta zdana będzie sama na siebie. Statystycznie połowa tych kociaków nie dożyje 2 roku życia – na skutek wypadków komunikacyjnych, chorób zakaźnych, w wyniku okrucieństwa ze strony ludzi. Jednak do tego czasu prawdopodobnie znaczna część z nich będzie matkami i ojcami kolejnych pokoleń…

Poza tym kocur niekastrowany sam siebie naraża na wiele niebezpieczeństw. Przede wszystkim odczuwa potrzebę wałęsania się po okolicy w poszukiwaniu kotek i wdaje się w bójki z innymi kocurami. Jest przez to narażony na zarażenie chorobami zakaźnymi, ciągłe rany i kontuzje. Ponadto życie w jednym domu z niewykastrowanym kocurem jest niezwykle uciążliwe, ze względu na drażniącą woń jego moczu.

A co z kotkami? Przecież jeżeli kotka, która jest wypuszczana na dwór zajdzie w ciążę, to znajdą Państwo nowe domy dla kociaków. Niestety szukanie dobrych domów dla kociąt to nie jest taka łatwa sprawa. Kociaki nie są dobrem deficytowym, wręcz przeciwnie – wypełniają schroniska, domy tymczasowe, są pod opieką licznych fundacji, w końcu zawsze jakiegoś można spotkać na podwórku, przy śmietnikach, w piwnicach, na wsi… do wyboru do koloru. Nowe kocie życia naprawdę nie są potrzebne.

Poza tym każda ruja i ciąża realnie przybliża kotkę do wystąpienia nowotworów gruczołu mlekowego, zaburzeń ze strony jajników, czy macicy. Sterylizacja we wczesnym wieku zapobiega więc nie tylko niechcianym ciążom, ale i wpływa na długość i jakość życia Państwa podopiecznej.

Zachęcamy do sterylizacji i kastracji – szczególnie w tym gorącym okresie tradycyjnego „marcowania”.
ARTYKUŁ SPORZĄDZIŁA: lek. wet. Aleksandra Tucholska


POWRÓTWszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, przetwarzanie, publikacja lub wykorzystanie jakiejkolwiek części strony,
tak w całości jak i we fragmentach, bez zgody ECMZ Przychodnia Weterynaryjna Magdalena Podlasz zabronione.