Logo
ODROBACZANIEODROBACZANIE- POSTĘPOWANIE PROFILAKTYCZNE PSY
ODROBACZANIE- POSTĘPOWANIE PROFILAKTYCZNE KOTY
CZYNNIKI WPŁYWAJĄCE NA CZĘSTOŚĆ ODROBACZANIA
 1. Zwierzę:
  Wiek: szczenięta, kocięta i zwierzęta starsze są w grupie zwiększonego ryzyka w porównaniu ze zdrowymi osobnikami dorosłymi.
  Wiek rozrodczy: suki będące w ciąży i karmiące (u suki w ciąży dochodzi do przechodzenia larw Toxocara canis do płodów in utero, a po urodzeniu szczenięta dorażają się ssąc mleko). Suki karmiące mogą być źródłem inwazji A. caninum dla szczeniąt za pośrednictwem mleka, karmiące kotki mogą przenosić T. cati w mleku. Zdarza się również, że suki będące w ciąży lub karmiące są w okresie patentnym zarażenia T. canis).
  Stan zdrowia: uwzględnić infestacje pasożytami zewnętrznymi.
  Wywiad: uwzględnić podróże.
 2. Środowisko:
  Psy: w hodowli, żyjące na zewnątrz, żyjące z innymi psami lub kotami lub mające kontakt z psami bezdomnymi i myśliwskimi są w grupie zwiększonego ryzyka zarażenia przez pasożyty.
  Koty: w hodowlach, bezdomne lub zdziczałe i koty żyjące z innymi kotami są w grupie zwiększonego ryzyka inwazji przez pasożyty.
 3. Żywienie:
  Psy i koty mające dostęp do gryzoni, pomrowów i ślimaków, surowych ryb i surowego mięsa, w tym do narządów wewnętrznych, łożysk lub poronionych płodów są w grupie zwiększonego ryzyka zarażenia przez określone pasożyty.
 4. Miejsce przebywania i podróże:
  U psów i kotów żyjących i podróżujących do szczególnych miejsc geograficznych, podczas pokazów i zawodów może wystąpić zwiększone ryzyko zarażenia, które wiąże się z tymi miejscami.


Opracowanie: lek. wet. Joanna Socha, lek. wet. Magdalena Podlasz

Bibliografia: „Odrobaczanie psów i kotów”- przewodnik ESCCAP 01 wydanie drugie

POWRÓTWszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, przetwarzanie, publikacja lub wykorzystanie jakiejkolwiek części strony,
tak w całości jak i we fragmentach, bez zgody ECMZ Przychodnia Weterynaryjna Magdalena Podlasz zabronione.