Logo
ŚWIERZBOWIEC USZNY KOTA

Tak malutkie, że niewidoczne gołym okiem, a stanowią duży i powszechny problemem wszędzie tam, gdzie występują koty. Prowadzą spokojne życie na powierzchni skóry zewnętrznego przewodu słuchowego. Niszczą naskórek, oodżywiają się chłonką i krwią kota. Niby małe żyjątka, a potrafią odebrać spokój i komfort życia kotu i jego opiekunom.

Świerzbowiec uszny (Otodectes cynotis), bo o nim mowa, to rozdzielnopłciowe roztocze. Samice są nieco większe od samców. Białawe, eliptczne jaja tych ektopasożytów są składane w nierównościach skóry zewnętrznego przewodu słuchowego. Aby stać się osobnikiem dorosłym roztocze przechodzi przez stadium larwalne i dwa stadia nimfy. W zależności od warunków (głównie od temperatury) zajmuje mu to zaledwie 15-21 dni.

Świerzbowiec, niszcząc naskórek staje się przyczyną silnego świądu i nadmiernej produkcji woskowiny, kóra zasychając w przewodzie słuchowym tworzy ciemne strupki. Kot potrząsając głową i drapiąc się powoduje dodatkowo samookaleczenia. Skóra zewnętrznego przewodu słuchowego jest zaczerwieniona i ulega obrzękowi. Dodatkowo mogą pojawić się komplikacje w postaci perforacji błony bębenkowej, zaburzeń ze strony ośrodkowego układu nerwowego, zespołu Hornera. Inwazja może też rozprzestrzenić się na inne okolice (czoło, grzbiet nosa, okolica oczu).

Rozpoznanie inwazji świerzbowca usznego nie stwarza kłopotów. Potwierdzeniem rozpoznania jest badanie mikroskopowe wymazu z ucha, zeskrobiny lub zaschniętej wydzieliny. Ważne jest, by chore zwięrzeta odizolować od zdrowych, bo świerzb jest chorobą zaraźliwą.

W leczeniu wykorzystuje się preparaty lecznicze zawierające selamektynę. Ważne jest także utrzymanie higieny zewnętrznego przewodu słuchowego. Wszystkie zabiegi lecznicze powinny odbywać sie pod kontrolą lekarza weterynarii.

Poniżej znajduje się krótki filmik, przedstawiający pasjonujące życie świerzbowca usznego, pozyskanego z zewnętrznego przewodu słuchowego jednego z naszych pacjentów.
SPORZĄDZIŁA: lek. wet. Aleksandra Tucholska


POWRÓTWszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, przetwarzanie, publikacja lub wykorzystanie jakiejkolwiek części strony,
tak w całości jak i we fragmentach, bez zgody ECMZ Przychodnia Weterynaryjna Magdalena Podlasz zabronione.