Logo
OBCINANIE PAZURÓW

Pazury psów są takim samym wytworem naskórka jak nasze paznokcie. Różnią się wytrzymałością, a zatem ich pielęgnacja wygląda inaczej niż u nas.

Jeżeli chcesz samodzielnie dbać o pazury swojego psa musisz zaopatrzyć się w cążki do przycinania pazurów zwierząt. Nigdy nie używaj własnych. Nasze ludzkie cążki zmiażdżą pazur zamiast go skrócić.

Ważna jest prawidłowa ocena długości pazurów. Postaw psa na blacie, kafelkach lub innej gładkiej powierzchni i spójrz z boku na to jak stawia łapy. Jeżeli pazury zakręcają się pod opuszki należy je skrócić. Dobra długość pazura to taka, gdy we wspomnianej pozycji pazury psa prawie przylegają do podłoża, nie wyginają się na boki, ani nie zakręcają w żaden sposób, unosząc przy tym paliczki. Do takiej długości zmierzają zabiegi pielęgnacyjne.

Jeżeli pazury Twojego psa nie mają pigmentacji i jesteś w stanie dostrzec różową miazgę pazura masz ułatwione zadanie. Obcinaj pazury zawsze na kilka milimetrów przed miazgą, a unikniesz krwawienia.

W przypadku, gdy pazury są czarne i po miazdze ni widu, ni słychu, musisz skracać „na ślepo”. W tym celu ustaw cążki równolegle do powierzchni opuszek i skróć pazur. Nie kieruj ich w górę, bo pazur będzie miał zadarty kształt i będzie podatny na urazy. Poza tym tnąc zbyt wysoko możesz trafić na miazgę. Jeżeli tak się stanie nie panikuj. Wcześniej przygotuj na wszelki wypadek pałeczki higieniczne do czyszczenia uszu. W przypadku krwawienia posłużą jako tampon.

Pamiętaj, ze Twój pies może sam ścierać pazury do odpowiedniej długości, jeżeli ma zapewnioną dostateczną ilość spacerów na twardym podłożu. Ważne jest też to, że rzadkie przycinanie pazurów powoduje rozrost ich miazgi, co utrudnia późniejszą pielęgnację.

Jeżeli obawiasz się samodzielnego przycinania, zawsze możesz udać się do gabinetu weterynaryjnego lub salonu piękności dla psów. Usługa obcięcia pazurków kosztuje kilka złotych za wszystkie łapki.SPORZĄDZIŁA: lek. wet. Aleksandra TucholskaPOWRÓTWszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, przetwarzanie, publikacja lub wykorzystanie jakiejkolwiek części strony,
tak w całości jak i we fragmentach, bez zgody ECMZ Przychodnia Weterynaryjna Magdalena Podlasz zabronione.