Logo
PORÓD MOJEJ SUCZKI

Kilka tygodni temu podjęli Państwo ważną decyzję – Wasza suczka urodzi małe. Oczywiście mamy nadzieję, że rozmnażacie swojego psa dla utrwalenia jego pozytywnych cech użytkowych lub wybitnego eksterieru i przede wszystkim dla ustawicznego udoskonalania rasy, nie zaś dla zysków finansowych z uzyskanego potomstwa. Jak rozpoznać, że nadszedł WIELKI dzień rozwiązania?

Każdemu porodowi towarzyszą mniej lub bardziej wyrażone objawy zwiastunowe. Łatwo dającym się zauważyć znakiem jest powiększenie sutków. W przypadku suki, która rodzi po raz pierwszy powiększenie sutków może nastąpić bardzo wcześnie (3-4 tydzień ciąży) i nie może być pomocne w ocenie czy rzeczywiście poród jest tuż tuż. W gruczole mlekowym może pojawić się „mleko” (przedsiara) już na dwa tygodnie przed porodem, jak i dopiero w samym dniu porodu. W ostatnim tygodniu ciąży, trwającej około 63 dni, srom ulega powiększeniu i wydłużeniu. Pojawia się niewielka ilość przejrzystego śluzu jako wypływ z dróg rodnych. Na dobę przed rozwiązaniem spada także temperatura wewnętrzna ciała – o 1 stopień.

Pierwszym etapem porodu jest rozszerzenie dróg rodnych. Etap ten może trwać od 4 do aż 24 godzin. Suka jest niespokojna, mogą pojawić się wymioty i łagodne parcia. W tym czasie przyszła mama mości sobie gniazdo.

Drugim etapem jest wyparcie płodu – czyli zasadniczy poród. Suka leży zwykle na boku, czasami chodzi w kółko i prze przykucając. Pierwsza błona (od strony matki) otaczająca płód to błona kosmówkowo-omoczniowa. Do jej przerwania dochodzi wówczas, gdy płód wchodzi do kanału miednicy. Z dróg rodnych samicy wydobywa się wtedy niewielka ilość płynu omoczniowego – konsystencją, barwą i zapachem przypominającego mocz. Szczenięta w tej fazie obracają się o 180 stopni i przyjmują położenie proste, zwane też podłużnym, co oznacza że oś długa płodu pokrywa się z osią długą ciała samicy. Pierwsze szczenię powinno pojawić się do 6 godzin od początku etapu wyparcia płodu. Odstępy między kolejnymi szczeniakami wynoszą średnio 30 minut (od 5 do 60 minut), ale zawsze są dłuższe pod koniec porodu – nawet 4 godziny. W tym czasie suka odpoczywa i może być senna. Wody płodowe przy kolejnych szczeniakach przyjmują barwę zieloną. Barwę nadaje im biliwerdyna – barwnik powstający w wyniku rozpadu hemu zawartego w hemoglobinie – barwniku krwi z krwiaków brzeżnych łożyska. Troskliwa suka wylizuje każde szczenię, rozrywa przy tym pęcherz owodniowy – czyli błonę otaczającą szczeniaka – oraz przegryza pępowinę w niewielkiej odległości od pępka malucha (około 2 cm).

Ostatni etap to wypieranie łożyska. Każde szczenię ma swoje łożysko. Łożyska mogą być wyparte pojedynczo, bezpośrednio po każdym szczeniaku lub razem po ostatnim młodym. Do wydalenia ostatniego łożyska powinno minąć do 2 godzin od wyparcia ostatniego szczenięcia. Suki zjadają łożyska, po czym mogą wystąpić wymioty. Niektórzy hodowcy z tego powodu zabierają wyparte łożyska.
SPORZĄDZIŁA: lek. wet. Aleksandra Tucholska


POWRÓTWszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, przetwarzanie, publikacja lub wykorzystanie jakiejkolwiek części strony,
tak w całości jak i we fragmentach, bez zgody ECMZ Przychodnia Weterynaryjna Magdalena Podlasz zabronione.