LogoCHOROBY SERCA U PSÓW I KOTÓW

Serce naszych pupili jest zbudowane z komórek mięśniowych, pełni funkcje pompy, która przez całe ich życie wykonują tytaniczną pracę. Kurcząc się i rozkurczając w tempie od 60 do 200 razy na minutę (generalnie im mniejsze zwierzę, tym serce bije szybciej), pompuje krew przez sieć naczyń tętniczych i żylnych, dostarczając do każdej komórki ciała tlen i substancje odżywcze, a zabierając „śmieci” powstałe w wyniku przemian metabolicznych.
Niestety, czasem zdarza się, że ten mechanizm przestaje funkcjonować prawidłowo. Może to wynikać z wad wrodzonych, wtedy objawy pojawiają się już u bardzo młodych zwierząt. Najczęściej jednak z objawami niewydolności serca spotykamy się u zwierząt starszych.

TAJEMNICZE KOTY

Koty są często bardzo skryte. Tak długo jak mogą, nie pokazują że coś z nimi nie tak. Gdy pojawiają się objawy choroby serca, jest ona najczęściej już na bardzo zaawansowanym etapie.
Chorobą najczęściej występującą u kotów jest KARDIOMIOPATIA PRZEROSTOWA. W dużym uproszczeniu polega ona na znacznym pogrubieniu ściany lewej komory. W takim stanie serce nie jest w stanie prawidłowo pompować krwi.
Choroba najczęściej jest diagnozowana u zwierząt wieku 1-5 lat. Częściej chorują samce. Rasy predysponowane do choroby to: maine coon, ragdoll, norweskie leśne, brytyjczyki, persy, koty syberyjskie, sfinksy, ale chorują również najpopularniejsze koty europejskiej, czyli swojskie „dachowce”. Objawy, które powinny nas zaniepokoić: apatia, brak apetytu, szybsze męczenie się, dłuższe odpoczywanie po zabawie, powiększony obrys brzucha, nagły niedowład jednej lub kilku kończyn, omdlenia. Koty hodowlane powinny być badanie w kierunku kardiomiopatii przerostowej kilkukrotnie w ciągu swojego życia.

MAŁA RASA, DUŻY PROBLEM

U psów małych ras, najczęstszym problemem kardiologicznym jest NIEDOMYKALNOŚĆ ZASTAWKI DWUDZIELNEJ. Zastawka ta spełnia w sercu bardzo ważną rolę, dzięki niej krew wypompowywana na obwód nie cofa się. W przypadku niedomykalności zastawka „przecieka”, krew cofa się, przez co nie może być efektywnie dostarczana do komórek.

Choroba najczęściej dotyka psy takich ras, jak jamniki, yorkshire teriery, pudle, maltańczyki i inne. Objawy, początkowo subtelne, z czasem stają się coraz silniej wyrażone – nietolerancja wysiłkowa, kaszel, chudnięcie, omdlenia, powiększony obrys brzucha, pienisty wypływ z pyska, duszność.

DUŻY PIES, WIELKIE SERCE

U psów dużych ras, a najczęściej bokserów, dogów niemieckich czy dobermanów, często występującą chorobą jest KARDIOMIOPATIA ROZSTRZENIOWA. W jej przebiegu włókna mięśniowe, tworzące serce ulegają degeneracji, są coraz słabsze, przez co ściany serca ulegają silnemu rozszerzeniu. Serce nie jest w stanie prawidłowo się kurczyć. Jest to bardzo groźna, trudna do leczenia choroba. Najczęściej występujące objawy to osłabienie, kaszel, utrata masy ciała, omdlenia, często niestety nagła śmierć.

Istnieje oczywiście wiele innych chorób serca, wszystkie one są groźne dla życia naszych podopiecznych. Przy ich diagnozowaniu wykonujemy badanie kliniczne, koniecznie połączone z osłuchiwaniem serca i płuc, zdjęcia RTG klatki piersiowej, EKG, a także echo serca.


lek.wet Marta Górska - Papke


W leczeniu chorób serca stosuje się szereg różnych leków. W Przychodni stosujemy między innymi takie nowoczesne preparaty, jak Fortekor Plus, Cardisure czy Vetmedin – w formie doustnej, a w sytuacji zagrożenia życia także w postaci zastrzyków.
Dobranie leku następuje zawsze po starannym badaniu klinicznym pacjenta!
Polecamy również suplement diety Cardioforce, zawierający Kreatynę, L-karnitynę, L-argininę i Taurynę – składniki te poprawiają funkcjonowanie mięśnia sercowego, regulują poziom wapnia w organizmie oraz stymulują metabolizm tłuszczy.POWRÓTWszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, przetwarzanie, publikacja lub wykorzystanie jakiejkolwiek części strony,
tak w całości jak i we fragmentach, bez zgody ECMZ Przychodnia Weterynaryjna Magdalena Podlasz zabronione.

stronę wykonała: Aleksandra Tucholska
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, przetwarzanie, publikacja lub wykorzystanie jakiejkolwiek części strony,
tak w całości jak i we fragmentach, bez zgody ECMZ Przychodnia Weterynaryjna Magdalena Podlasz zabronione.