Logo
JAK WYCZYŚCIĆ PSIE USZY?

Wszystkie spaniele, setery, jamniki i inne psy o zwisającej małżowinie mogą mieć problemy związane z higieną przewodu słuchowego zewnętrznego. Nie oznacza to jednak, że właściciele psów o sterczących uszach mogą zapomnieć o ich czyszczeniu.

Problem u ras zwisłouchych polega na tym, iż małżowina zamyka dostęp powietrza do przewodu słuchowego. Powstają tam doskonałe warunki do wzrostu drobnoustrojów - jest cicho, ciepło, wilgotno, nikt nie przeszkadza. Dodatkowo wytrzepywanie woszczyny jest u tych psów ograniczone. Problem z higieną ucha mają też często przedstawiciele miniaturowych ras długowłosych (np. yorki), u których włosy rosną także w przewodzie słuchowym. Od małego należy przyzwyczajać je do depilacji tej okolicy. Brak włosów umożliwia utrzymanie czystości w uchu.

Czyszczenie uszu dobrze jest przeprowadzać profilaktycznie raz w tygodniu. Używamy do tego celu specjalnych preparatów. Nigdy nie nalewamy do ucha wody, wody utlenionej, soli fizjologicznej, mydła itp. Aplikujemy jedynie żele przeznaczone do czyszczenia uszu zwierząt. Warto używać rekomendowanych preparatów. Jedna tubka żelu wystarcza na długo, a oszczędzanie na profilaktyce jest czasami gorsze niż jej brak.

Po aplikacji masujemy ucho u podstawy. Teraz musimy ucho wyczyścić. Używamy do tego gazików lub wacików nawiniętych na pęsetę, albo naszych patyczków do uszu - wybór zależy od wielkości ucha. Ważne jest aby wykonywać ruchy "łopatowe", tzn: wkładamy patyczek i wyciągamy brudy - pod żadnym pozorem nie kręcimy patyczkiem i nie wpychamy do środka tego, co mamy wyjąć. Na końcu jednym świeżym gazikiem osuszamy przewód słuchowy. Jest to bardzo ważne, ponieważ w wilgotnym środowisku łatwo rozwijają się chorobotwórcze grzyby.

Jeżeli dojdzie już do zapalenia ucha zewnętrznego, będziemy musieli nie tylko codziennie czyścić uszy ale i na koniec każdego czyszczenia aplikować lek - wszystko zgodnie z zaleceniami Waszego lekarza weterynarii.

Aby czyszczenie uszu nie było katorgą dla nas i dla naszego pupila powinniśmy przyzwyczajać go do manipulacji przy jego uszach od pierwszych dni w naszym domu. Na początku w zabawie wkładajmy palce do ucha - tylko na chwilę, by pies mógł się przyzwyczaić, że to nic strasznego. Stopniowo dodajmy waciki, patyczki i specjalne preparaty.SPORZĄDZIŁA: lek. wet. Aleksandra TucholskaPOWRÓTWszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, przetwarzanie, publikacja lub wykorzystanie jakiejkolwiek części strony,
tak w całości jak i we fragmentach, bez zgody ECMZ Przychodnia Weterynaryjna Magdalena Podlasz zabronione.