Logo
WNĘTROSTWO

Jądra naszych piesków powinny leżeć w mosznie. Zstąpienie jąder do moszny jest konieczne, ze względu na niższą temperaturę jaką zapewnia takie położenie. Produkcja plemników wymaga bowiem temperatury niższej od tej panującej wewnątrz ciała psa.

Bywa jednak, że jądra nie zstąpią do moszny. Mówimy wówczas o wnętrostwie. Wnętrostwo, w zależności od tego, czy dotyczy jednego czy obu jąder, może być jedno- lub obustronne. Jądro, które nie zstąpiło może być zatrzymane w jamie brzusznej lub w okolicy pachwiny. Bez względu na to powinno być zlokalizowane – palpacyjnie lub za pomocą USG – i usunięte chirurgicznie. Jądro pozostawione w niewłaściwym miejscu ma tendencję do późniejszego nowotworzenia.

Jeżeli sytuacja dotyczy młodego psa, z którym wiążemy hodowlane nadzieje, można wstrzymać się z wykonaniem zabiegu. Doświadczenie pokazuje jednak, że jądra które nie zstąpią do 3 miesiąca życia, najczęściej w ogóle nie zstępują. Terapia farmakologiczna nie przynosi spodziewanych efektów.

W ocenie szczeniaka ras dużych i olbrzymich – szybko rosnących – należy być bardzo ostrożnym. Zdarza się tak, że obserwujemy oba jądra w mosznie, a za kilka dni nie ma tam już po nich śladu. Wynika to z faktu szybkiego, a jednocześnie „niewyrównanego” wzrostu takich psów. Ciało – mięśnie i kości rosną szybciej od rozwijającego się układu rozrodczego. Taka sytuacja zdarza się jednak bardzo rzadko.

Co istotne w przypadku psów rodowodowych, przeznaczonych do rozrodu – wnętrostwo dziedziczy się (co ciekawe cechę taką niesie matka). Zawsze warto więc przeanalizować rodowód naszego psa.
SPORZĄDZIŁA: lek. wet. Aleksandra Tucholska


POWRÓTWszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, przetwarzanie, publikacja lub wykorzystanie jakiejkolwiek części strony,
tak w całości jak i we fragmentach, bez zgody ECMZ Przychodnia Weterynaryjna Magdalena Podlasz zabronione.