Logo
UŚMIECH MOJEGO PUPILA

Podobno darowanej kobyle nie zagląda się w zęby, a to duży błąd. Widząc zęby można określić wiek zwierzaka. A jak to jest u psów? Kiedy ostatnio zaglądałeś w zęby swojego psa?

Określenie wieku na podstawie psich zębów jest możliwe - w niektórych momentach życia z bardzo dużą dokładnością. Jednak w dzisiejszych czasach, gdy większość psów posiada swoje dokumenty (w postaci książeczki zdrowia, paszportu, rodowodu) albo przynajmniej wiemy cokolwiek o psim pochodzeniu, określanie wieku na podstawie wyglądu uzębienia ma dla przeciętnego człowieka marginalne znaczenie. Dużo ważniejszą kwestią jest psi oddech, kompletność uzębienia i obecność kamienia nazębnego.

Wszystkie wymienione cechy są ze sobą skorelowane. Jeżeli obecny jest na zębach, a czasem i na dziąsłach kamień, to jeśli go z jakiś przyczyn nie zauważymy, na pewno go poczujemy. Długo utrzymujący się kamień niszczy uzębienie, wiec przy próbie jego usunięcia, często wypadają też zmienione chorobowo zęby.

Badanie jamy ustnej naszego psa lekarz weterynarii powinien zacząć od przeprowadzenia z nami wywiadu na temat psiej diety i przeprowadzanej higieny jamy ustnej. Nie warto wykręcać się i udzielać nieprawdziwych odpowiedzi. Jeżeli nigdy nie szczotkowałeś psu zębów i w dodatku podajesz mu miękkie, gotowane jedzenie nie ukryjesz tego przed żadnym lekarzem. Zaniedbane zęby widać i czuć z daleka. Pamiętaj, że za wygląd jamy ustnej swojego psa w pełni odpowiada właściciel. Pamiętaj także, że lekarz to tez człowiek. Oszukiwany nie musi być dla Ciebie miły. A, że oszukujesz pozna rzucając okiem na pacjenta. Oglądanie uzębienia i dziąseł jest bowiem kolejnym etapem wizyty w lecznicy. Niestety większość klientów lecznic weterynaryjnych zgłasza się z bardzo zaawansowanym problemem stomatologicznym. Kamień przerasta pod linię dziąseł, czasem i na powierzchnię dziąseł. Rozwija się choroba przyzębia – najczęstszy problem stomatologiczny naszych psów.

Należy zdać sobie sprawę, że kamień to nic innego jak depozyt resztek pokarmu i osiadłych na nich bakterii beztlenowych. Całość wygląda i pachnie nie zachęcająco. Usuwanie kamienia odbywa się w znieczuleniu. Pacjent powinien więc przejść podstawowe badanie krwi i serca by mógł bezpiecznie zostać wprowadzony w narkozę. Coraz więcej lecznic dysponuje wysokiej jakości sprzętem dentystycznym. Oczyszczanie zębów może więc odbyć się sprawnie i bez uszkadzania szkliwa. Po usunięciu kamienia zęby zostaną wypolerowane tak, by opóźnić powstawanie nowej płytki nazębnej.

Ważne jest by po takim zabiegu regularnie szczotkować psie zęby. Służą do tego profilowane psie szczoteczki podobne do naszych lub nakładane na palec – jak dziecięce. Sprawdzą się również zwykłe szczoteczki dopasowane rozmiarem do psiej szczęki oraz palec owinięty w gazik. Lepsze ze względu na udostępnienie wszystkich powierzchni zębów są specjalne profilowane, „dwugłówkowe” szczoteczki dla psów.

Oczywiście szczotkowanie zaleca się od szczenięctwa, gdy ani widu, ani słychu o kamieniu. Taka profilaktyka skutkuje znacznym opóźnieniem powstawania kamienia. Warto od początku uczyć psa, że wkładanie palca czy szczoteczki do pyska to nic strasznego. Nauczymy psa cierpliwego poddawania się szczotkowaniu, jeżeli od małego w zabawie zaczniemy wkładać najpierw sam palec, później szczoteczkę, a na końcu dodamy pastę.

Pastę kupuj zawsze u zaufanego lekarza weterynarii. Nigdy nie używaj pieniących się, niejadalnych past dla ludzi. Możesz dodawać do wody specjalny płyn odkażający, który na bieżąco będzie dezynfekować jamę ustną Twojego psa. Pomocne mogą być specjalne gryzaki (Dentidog, Oral Bar) lub karma (Royal Canin Dental).

Higiena jamy ustnej psa jest bardzo ważna. Pozwala zapobiegać późniejszym problemom z kamieniem, ubytkami i odrażającym oddechem. Pamiętaj o niej nie od święta, nie raz na jakiś czas tylko w każdym tygodniu waszego wspólnego życia.SPORZĄDZIŁA: lek. wet. Aleksandra Tucholska

POWRÓTWszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, przetwarzanie, publikacja lub wykorzystanie jakiejkolwiek części strony,
tak w całości jak i we fragmentach, bez zgody ECMZ Przychodnia Weterynaryjna Magdalena Podlasz zabronione.