Logo
ZAGROŻENIE ZWIĄZANE Z UKĄSZENIEM PRZEZ JADOWITEGO WĘŻA

W Polsce występuje tyko jeden gatunek jadowitego węża – żmija zygzakowata. Występuje ona w Bieszczadach, Beskidzie Niskim oraz na Pomorzu, najczęściej na obrzeżach podmokłych lasów z polanami porośniętymi mchem torfowym, na bagnach, przy przecinkach leśnych porośniętych krzewami, w miejscach nasłonecznionych, w górach – głównie nad brzegami rzek. Zwykle atakuje, gdy znajdzie się w sytuacji zaskoczenia i zagrożenia – np. zostanie przypadkowo nadepnięta przez człowieka lub jego pupila, najczęściej psa.

Większość przypadków ukąszenia przez żmiję wymaga szybkiej interwencji lekarskiej. Ryzyko zatrucia jadem zależy od pory roku (aktywności fizjologicznej węża), ilości i miejsca wstrzykniętego jadu oraz wielkości i wieku psa. W jadzie węży z rodziny żmijowatych przeważają substancje działające uszkadzająco na komórki krwi i naczynia krwionośne. Objawy to rana w miejscu ukąszenia, szybko występujący obrzęk okolicy, który może się gwałtownie rozszerzać np. na całą kończynę zwierzęcia. Najbardziej niebezpieczne jest ukąszenie w okolicę głowy, gdyż obrzęk tkanek może zablokować drogi oddechowe, powodując uduszenie się zwierzęcia. Do objawów ogólnych zaliczamy senność, osłabienie mięśni, ślinienie, wymioty, aż do zaburzeń neurologicznych, bolesności jamy brzusznej i obniżonego ciśnienia krwi. Leczenie należy podjąć jak najszybciej po zdarzeniu.

Zastosowanie swoistej surowicy przeciwjadowej jest jedyną metodą bezpośredniej neutralizacji jadu. Od czerwca 2015 roku tzw. antytoksyna jadu żmii jest dostępna w Naszej Przychodni.POWRÓTWszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie, przetwarzanie, publikacja lub wykorzystanie jakiejkolwiek części strony,
tak w całości jak i we fragmentach, bez zgody ECMZ Przychodnia Weterynaryjna Magdalena Podlasz zabronione.